ELATERIDAE
VYHLEDAT
 
Loučíme se s naším šéfredaktorem Ing. Bořivojem Zbuzkem

S bolestí v našich srdcích Vám oznamujeme, že nás dne 19.7.2022 ve věku 66 let po dlouhé a zákeřné nemoci navždy opustil náš kolega, šéfredaktor našeho internetového časopisu Elateridarium a především kamarád

Ing. Bořivoj Zbuzek

Za redakci časopisu Elateridarium se necítíme povoláni hodnotit celou Bořkovu entomologickou kariéru a už vůbec ne celou jeho životní dráhu. Naši spolupráci jsme zahájili až v roce 2004, když jsme začali realizovat náš projekt webu elateridae.com, který vyústil roku 2007 vydáním prvního čísla našeho časopisu. Hned od počátku se Bořek ujal díky svým dlouholetým zkušenostem z redakční rady oborového časopisu Rostlinolékař jeho redakce. Pod jeho kritickým dohledem a s pečlivostí sobě vlastní redigoval 16 ročníků Elateridaria v celkovém rozsahu více než 3000 stran a sám přispěl jako autor čtyřmi články. Za ta dlouhá léta prošlo zaměření a forma časopisu svým vývojem a to, jak vypadá dnes je do značné míry jeho zásluhou.

Kromě své práce v redakci byl i vyhledávaným determinátorem čeledi Elateridae a vášnivým a neúnavným terénním entomologem. Zúčastnil se s námi celé řady zahraničních entomologických výprav za kovaříky do Francie, Španělska, Portugalska, Maďarska, Rumunska, Bulharska, Makedonie, Albánie, Řecka a Turecka. Byl vždy tichým , pracovitým a nekonfliktním dříčem a kamarádem.

Jako hold jeho práci a terénním výsledkům byly na jeho počest popsány 2 druhy čeledi Elateridae:

 

Athous zbuzeki Platia & Gudenzi, 2007

Dima zbuzeki Mertlik, Németh & Kundrata, 2017Zasloužený odpočinek při expedici za balkánskými druhy rodu Dima – Petr Brůha, Josef Mertlik, Tamás Németh a Bořek.

Pořádek a pečlivost, to byl Bořek.

 

 

Redakce Elateridaria ve dnes již bohužel bývalém složení. Budeš nám Bořku chybět.Budeme se nadále snažit, aby alespoň část Bořkova odkazu, kterým bezesporu časopis Elateridarium je, nezanikla a zůstala pro začínající i pokročilé kovaříčkáře jednou z hlavních platforem pro inspiraci, a hlavně vzájemnou spolupráci při této nádherné zálibě, jakou amatérská entomologie bezesporu je.

Cítíme Bořku, že jsi stále s námi.

 

Redakce.

TOPlist